Mutlukal.com Forum

Mutlukal

Moda, Bakım, Sağlık

çivili kasnakta lif yapımı

Dikiş Nakış kategorisinde   çivili kasnakta lif yapımı konusu , ÇİVİLİ KASNAKTA LİF YAPIMI Sevgili arkadaslarım daha önce kasnakta lif hakkında bildigim kadarı ile biseyler yazmıs ve elimdeki örnegi eklemistim .Bu lifi ...

Geri Git   Mutlukal.com Forum > Hayatın İçinden > Hobilerimiz > Dikiş Nakış
  #1 (permalink)  
Eski 22-01-2010, 00:38
KusuRsuZ HatA's Avatar
Super Moderator

Yer: İstanbul
Standart çivili kasnakta lif yapımı

ÇİVİLİ KASNAKTA LİF YAPIMI

Sevgili arkadaslarım daha önce kasnakta lif hakkında bildigim kadarı ile biseyler yazmıs ve elimdeki örnegi eklemistim .Bu lifi yapan arkadasım Ankara ya tasınmıstı..onun icin elimdekilerle yetinmistim.Sagolsun blog izleyicilerimizden Samsundan DURU hanımda bilgilerini yazmıstı.Bugün Ankara dak arkadasım geldi .ve lifin kasnagını getirdi .Alttaki örnekleride yapms getirdi.ve banada ögretmeye calıstı.bilmiyorum daha yarım bakalım tamamlıyabilecekmiyim..sizlerle paylasacagım.bugünlük bır bölümünü ekledim.Arkası yarın diyeyimde genclıgımızde radyolardan dinledigimiz arkası yarın gibi olsun...SEVGİLİ CAN ARKADASIM LEYLA YA GÖNÜL DOLUSU TESEKKÜR EDİYORUM....

bir kenarı ---------------------21 cm-----------------------
iki çivi arası 2 cm.

KASNAGIN NEREDE SATILDIGINI BİLEMİYORUM.ARKADASIM KASNAGI DEMİRDEN YAPTIRMIS.MARANGOZLARA TAHTA CITALARDANDA YAPTIRILABİLİR..YALNIZ CİVİLER BASLIKSIZ OLMALIKI DOLADIGIMIZ İPLERİ KOLAY CIKARTABİLELİM.

BİRİNCİ BASAMAK KÖSEDEKİ CİVİYİ BOS BIRAKIP İKİNCİ ÇİVİDEN RESİMDEKİ GİBİ KARSILIKLI CİVİLERE GELMEK ÜZRE VE HER SIRADAN SONRA BR ÇİVİ ATLIYARAK BESER KEZ DOLAYIP BİRİNCİ SIRAYI TAMAMLADIK

İKİNCİ SIRADA RESİMDE GÖRÜLDÜGÜ GİBİ YİNE AYNI CİVİLER ÜSTÜNDEN BU DEFA DİGER KENARDAKİ CİVİLERE DOLAMA İSLEMİ YAPILACAK.BİRİNCİ SIRADA BOS BIRKILAN CİVİLER YİNE BOS KALACAK

BEYAZ İPİ ÜCÜNCÜ VE SON SIRASINIDA YİNE KARSILIKLI CİVİLERE DOLAYCAGIZ.DİKKAT EDİLİRSE HER CİVİYE SADECE İKİ SIRA DOLANIYOR... BOS BIRAKILAN CİVİLEREDE KIRMIZI İP DOLAYACAGIZ ONUDA SONRA GÖSTEREYİM ARKASI YARIN YADA SONRAKİ GÜN...KOLAY GELSİN...
SEVGİLİ ARKADASLAR BUNU YAPARKEN HEM BENİM YAZDIKLARIMA HEMDE ÖNCEKİ YAZIMDAKİ SEVGİLİ DURU HANIMIN YAZDIKLARINI BİRLESTİREREK YAPMAYA CALISIN.CÜNKÜ BENDE YENİ ÖGRENİYORUM....

LİFİN TAMAMLANISI

ve lifi bende tamamladım.simdi yeni örnekler yapmaya calısıyorum...

lifin baglama isleminin yapıldıgı igne. kasnak ve igne satılırmı bilemiyorum ama bunları arkadasım özel yaptırmıs. igneleride eski semsiye telini kesip yapılabılır...veya kalın yorgan igneside olabılır ama bunlarla daha kolay yapılıyor...

SAMSUN DAN BLOGLARIMIZIN TAKİPCİSİ SEVGİLİ DURU HANIM BİZE LİFİN YAPILIS HAKKINDA BİLGİ VERMİS .SEVGİLİ DURU HANIM İLGİNİZ İCİN COK TESEKKÜRLER .SAGOLUN...
Lif altıgen tezgahta eşit aralıklarla çakılı çivilere sarılarak yapılıyor. bildiğim 5-6 farklı örnek var ben sizlere papatya örneğini anlatmak istiyorum. iki farklı renkte ip kullanılıyor. kendimize yakın alan kenarın 4. çivisinden dolama işlemine başlıyoruz. dolama iki çivi arasında bir gidip gelme işlemine diyoruz.4. çividen başlayarak 3 dolama yaptıktan sonra bir alt sırayı atlayarak 6. çividen dolamaya devam ediyoruz. altdan 4. çivi dahil dolama işlemi bittikten sonra tezgah altıgen olduğundan bu işlemi 3 yönde de yapıyoruz. ip ne çok gergin ne de çok gevsek olmalıdır.hafif gergin olursa tezgahtan çıktığında puf puf olur. ikinci renk ipe geçiyoruz. bu kez yine başladığımız yönden 3. çividen başlıyoruz dolama işlemine ve boş kalan sıraları ikinci renk ile dolduruyoruz. yine ikinci renk ile dolama işlemi de 3 yönde olacak. daha sonra (balıkçı mekiği diyoruz biz) mekiğe ip sarıyoruz ve her bir çakışan noktayı düğümlüyoruz. ortada işlemi bitiriyoruz. ben bu şekilde iki tane hazırlıyorum ve biribirine 5 köşeden dikiyorum. eldiven şeklinde bir lif oluyor. ayrıntılı anlatmaya çalıştım diğer örnekleri ve anlaşılmayan kısımları isterseniz tekrar açıklamaya hazırım.

altıgen kasnağın her köşesine bir çivi rast gelmeli ve bir köşeden diğer köşeye kadarki çivi sayısı 13 adet. Ayrıca çivilerin arası eşit ve 1cm olmalı. Simetri çok düzgün olmalı ki lif de düzgün çıksın. benim kasnağımı marangozluk yapan babamın arkadaşı yapmıştı. ayrıca arkadaşlar bir uyarı : çiviler ince, topuzu az olan cam civisi olursa lif bittiğinde kasnaktan çıkarmak bir eziyete dönüşmeyecektir
ben bu lifleri çok zevkle yapıyorum. ayrıca daha önceki mailimde de bahsettiğim gibi farklı dolamalarla farklı modellerde çıkarabilirsiniz.
yapmak isteyenlere kolay gelsin

Alıntı

Küf kokulu limoni duygular

Çocuk olmalıyım,
İnadına çocuk

...

Kerameti kendinden menkul
Alıntı Yaparak Cevapla

Bookmarks

Bu konuyu görüntüleyen: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi)

Konu araçları
Gösterim Modları

Gönderi Kuralları